درباره من

شهرزاد پاک گوهر

شهرزاد پاک گوهر


در دهه سوم زندگی هستم. نمیدانم چند دهه دیگر در این دنیا خواهم زیست، اما هموراه سعی کرده ام در تک تک لحظات باقیمانده از حیاتم شجاعانه حضور داشته باشم.  معنای زندگی ام را در آفرینش و خدمت یافته ام. هنوز هدف زندگی ام را پیدا نکرده ام اما میدانم هرآنچه که هست از جنس آفرینش و خدمت خواهد بود.

باور دارم بخشی از درک ما از گفته های یک فرد، به شناختی که از او داریم بازمیگردد. از آنجا که به عنوان نویسنده این وبلاگ رسالت خود میدانم که فاصله میان گفته ها و آنچه که از آنها برداشت میشود را کاهش دهم، در ادامه کمی به توصیف شهرزاد خواهم پرداخت.

شهرزاد پاک گوهر مطالعه

آموزش و پرورش

آنقدر دوستان اهل مطالعه و کسب دانش دارم که در قیاس با آنان تنها میتوانم خود را یک ماجراجو بدانم. ۱۲ سال از زندگی ام را مانند همه در مدرسه گذراندم. در میانه این راه در ۱۲ سالگی، عاشق ریاضی شدم و ۵ سال از پویاترین سالهایم را در کنار یکی از بهترین دوستانم، پریا رشیدی نژاد، در دنیای ریاضیات گذراندم. از آنجا که رویای مریم میرزاخانی شدنم در ۱۷ سالگی محقق نشد، به جبر سیستم آموزشی به یک کنکوری تبدیل شدم. یک سال را بدون هیچگونه خلاقیت گذراندم. پس از آن با رویای مهاجرت وارد دانشگاه شریف شدم. ورود به دانشگاه به شدت فضای فکری ام را تحت تاثیر قرار داد. برخلاف آنچه که انتظار میرفت، شریف رویای مهاجرت من را به تصمیم برای ماندن و ساختن تبدیل کرد.

در دانشگاه مهندسی شیمی و اقتصاد خواندم. راستش را بخواهید آنقدر در کسب دانش فرایندها و صنایع شیمیایی تلاش نکردم که خود را یک مهندس شیمی بدانم، اما به اندازه ای اقتصاد خوانده ام که این ادعا را داشته باشم کمی بیش از متوسط جامعه اقتصاد میفهمم. پس از آن عشق ریاضیات در دوران نوجوانی، در بیست سالگی شیفته اقتصاد شدم و آینده خود را در ترکیب تفکر سیستمی، دینامیک سیستم ها و اقتصاد میدیدم. بخشی از این علاقه به خاطر درک حضور اساتید گرانقدری بود که افتخار شاگردی شان را داشته ام : دکتر علینقی مشایخی، دکتر مسعود نیلی، دکتر فرشاد فاطمی، دکتر بخشیآنی و …

قصد داشتم در رشته اقتصاد ادامه تحصیل دهم، اما در شهریور سال ۹۵ قبل از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، به این نتیجه رسیدم که فصل مشترک ریاضی، اقتصاد، تفکر سیستمی و همه مباحث دیگری که به آنها علاقه دارم، جهان بینی است. من باید به دنبال فهم دنیا باشم و این موضوعی نبود که بخواهم آن را در دانشگاه بیابم. (۵ دلیل برای آنکه ادامه تحصیل ندادم)

از همان شهریور سال ۹۵ به صورت جدی شروع به کار کردم و در کنار آن، روند خودآموز کسب دانش و مهارتی که دو سال قبل در فضاهای غیردانشگاهی شروع کرده بودم، با جدیت بیشتر ادامه دادم.

بخش قابل توجهی از دانش و مهارت کنونی خود را به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از متمم کسب کرده ام و به همین خاطر بیش از آنکه مدیون نظام رسمی آموزش کشور باشم، جایگاه کنونی ام را وامدار تلاش محمدرضا شعبانعلی و اعضای متمم میدانم.

اهل مطالعه و آموختن هستم، اما هرچیزی را نمی آموزم. از آنجا که آموختن نیز مانند هر فعالیت دیگری منابع ما، از جمله زمان، را مصرف میکند، اولویت بندی موضوعات و منابع اموزشی را ضروری میدانم. سریع می آموزم و برای یادگیری عمیق و پیاده سازی آموخته هایم تلاش میکنم. در نوشته هایم سعی میکنم به منابع آموزشی مربوطه ارجاع دهم. علاوه بر این، در بخش منابع آموزشی میتوانید فهرستی از آنها را ببینید.

شهرزاد پاک گوهر منش

حرفه

در طول دوران دانشجویی کم و بیش کارهای پراکنده ای انجام دادم. از تلاش برای راه اندازی یک استارتاپ پخش شیرینی تا کمک به تامین مالی پروژه های اجتماعی. گرچه هیچکدام نتیجه بخش نبودند، اما برای من دستاوردی از جنس تجربه و مهارت داشتند.

بعد از اتمام دوره کارشناسی به یک تیم نرم افزاری کوچک به نام آتیه سازان راتین پیوستم که هدف آن تولید پلتفرمهای آنلاین در حوزه آموزش است. وظایف من در این گروه تامین مالی طرح ها از طریق جذب سرمایه گذار و طراحی روشهای کسب درآمد بود. همکاری با این تیم به مدت سه ماه به طول انجامید.

بعد از این تجربه کوتاه به عنوان کارشناس تحقیق و توسعه به شرکت راهکار نوین سیاق پیوستم. کارشناس تحقیق و توسعه از آن عناوین شغلی است که میتوانی هر وظیفه ای را مستقیم یا غیرمستقیم به آن مرتبط بدانی. تحقیقات بازار، تحقیقات محصول، تعالی سازمانی، ارزیابی عملکرد، مستندسازی و مدیریت بانک دانش بخشی از وظایف من در این سازمان بوده است. ۷ ماه در این سازمان مشغول به کار بودم.

هم اکنون برای خودم کار میکنم و همچنان در فاز طراحی محصول هستم.

شهرزاد پاک گوهر باور

شخصی

اگر آنقدر مشتاق دانستن بوده اید که پس از این ۸۰۰ کلمه همچنان ادامه داده اید، لازم میدانم که ابعاد کمتر شناخته شده شهرزاد را برایتان کمی بازگو کنم.

درون گرا، رویاپرداز و شهودی هستم. بیش از متوسط افرادی که میشناسم خوشبین و مثبت نگرم. به همین دلیل است که بسیار کمتر از دیگران دچار اضطراب میشوم، غالبا آرام و از زندگی ام راضی هستم و نسبت به اطرافیانم عشق و اعتماد را احساس میکنم.

تا حدود یک سال پیش دچار اهمال کاری شدید بوده ام. این اهمال کاری من را از مسیر دستیابی به اهداف بلندپروازانه ام دور میساخت. بنابراین مصمم شدم که بر اهمال کاری که سالها در وجودم ریشه دوانده بود غلبه کنم. گمان میکنم این نبرد چالشی مادام العمر برای من باشد، اما از اینکه پس از یک سال تمرین و تلاش توانسته ام تا مرز پیروزی پیشروی کنم، خشنودم.

ورزش خاصی را به صورت حرفه ای دنبال نکرده ام، اما از پیاده رویی، شنا و دوچرخه سواری لذت میبرم. متاسفانه هنری را نیاموخته ام اما هنر و هنرمندان برایم بسیار ارزشمند هستند.

بهترین خانواده و دوستان دنیا را دارم. عاشق سفر،طبیعت و کتاب هستم و غالب تفریحات من ترکیبی از طبیعت، کتاب و دوستان بهتر از جان است.

شهرزاد پاک گوهر مطالعه تفریح
72+