چگونه خانه دلخواهمان را اجاره کنیم؟

اجاره خانه اجاره نشینی تهران

اگر از آن دسته انسان‌های خوش‌اقبالی هستید که نیاز نیست هرسال دنبال خانه بگردید، این مطلب به درد شما نمی‌خورد. اما اگر مثل من اجاره‌نشین هستید و هرسال یا چند سال یک‌بار دنبال خانه‌اید، مراحل خودم را برای اجاره خانه با شما به اشتراک می‌گذارم.

۱- مهم‌ترین معیارهای شما برای یک خانه خوب چیست؟

قطعاً لیست بلندبالایی در ذهن شما وجود دارد. ولی اگر بخواهید فقط سه معیار اصلی داشته باشید، چه گزینه‌هایی را انتخاب می‌کنید؟

به‌عنوان‌مثال سه معیار اصلی من این موارد هستند:

 • امنیت و آرامش ساختمان : اهالی ساختمان ترجیحاً خانواده باشند. ساختمان در فرعی‌های کم رفت‌وآمد نباشد. محله به ناامنی معروف نباشد.
 • نزدیکی به محل کار: برای من بسیار مهم است که فاصله خانه تا محل کارم حداکثر یک ساعت باشد و رفت‌وآمد به محل کارم با وسایل حمل‌ونقل عمومی آسان باشد.
 • رهن کامل در محدود بودجه من یا کرایه خیلی کم

خیلی مهم است که معیارهای شما شفاف باشد. مثلاً وقتی می‌گویم آرامش داشته باشد، باید برای خودم مشخص کنم آرامش به چه معناست و یا اگر امنیت برای من مهم است، چه معیاری برای سنجش آن دارم.

این سه مورد، معیارهای اصلی شما هستند، به‌طوری‌که بده بستانی با آن‌ها نمی‌شود انجام داد. مثلاً اگر یک خانه رایگان هم به من بدهند، حاضر نیستم روزی چند ساعت صرف رفت‌وآمد به محل کارم کنم.

ممکن است معیارهای اصلی شما کمتر یا بیشتر از سه باشد. اما اگر محدودیت‌های سفت‌وسخت زیادی برای خودتان بگذارید، در پیدا کردن خانه دچار مشکل می‌شوید، و به‌احتمال‌زیاد از سر استیصال مجبور می‌شوید از چند مورد کوتاه آیید.

اگر هم معیار اصلی نداشته باشید، بازهم انتخاب کردن در میان گزینه‌های متعدد برایتان سخت می‌شود، و به‌جای اینکه یک یا دو هفته دنبال خانه بگردید، مجبور می‌شود یک ماه یا بیشتر از این بنگاه به آن بنگاه بروید. پیشنهاد من این است که ۳ تا ۵ معیار اصلی داشته باشید. قطعاً یکی از این معیارهای اصلی، محدودیت بودجه شما خواهد بود.

۲- تعیین معیارها و اولویت‌های بعدی

در این مرحله می‌توانید معیارهای غیرضروری دیگر را هم مشخص کنید. این گروه از معیارها بر روی احساس مطلوبیت شما از خانه تأثیر زیادی می‌گذارند. معیارهای درجه‌دوم من:

 • دوخوابه
 • نورگیر بودن خانه
 • نزدیک بودن به مترو
 • تمیز بودن ساختمان
 • پارکینگ

قرار نیست در اینجا تصویری از یک خانه ایده آل بسازیم. کافی است ۴ تا ۸ مورد از ویژگی‌هایی که بر رضایتمندی شما تأثیر زیادی دارند در نظر بگیرید. علاوه بر این مشخص کنید هرکدام از این ویژگی‌ها ازلحاظ مالی چقدر برای شما مطلوبیت ایجاد می‌کنند. مثلاً من بین دو خانه یکسان که یکی نورگیر، و یکی کم‌نور، حاضرم حدود ۱۰درصد به نفع خانه پرنور هزینه بیشتری کنم.

۳- ارزیابی گزینه‌های موجود در سایت دیوار و شیپور

با توجه به معیارهای اصلی‌تان یک یا چند محله را انتخاب کنید. در سایت‌های دیوار و شیپور می‌توانید آگهی‌های اجاره را در محله‌های موردنظرتان را بررسی کنید. ببینید با توجه به معیارهای اصلی شما، گزینه‌های موجود چه تعداد از معیارهای درجه‌دو شما را دارند.

شاید با بررسی گزینه‌های موجود و روبه‌رو شدن با واقعیت بازار (!) مجبور شوید قید چند مورد از معیارهای درجه‌دو را بزنید.

اخیراً که دنبال خانه بودم، در این مرحله متوجه شدم به‌احتمال‌زیاد باید معیار دوخوابه بودن را از لیست حذف کنم.

۴- بررسی محلی

تجربه به من ثابت کرده کیفیت فایل‌های حضوری بنگاه‌های مسکن تفاوت قابل‌توجهی با گزینه‌های موجود در سایت‌های آنلاین یا روزنامه همشهری دارد. به قول خودشان گزینه‌های اکازیون را به‌صورت عمومی آگهی نمی‌کنند. پس حتی اگر موردی را به‌صورت آنلاین پسند کردید، حتماً چندساعتی را به بررسی بنگاه‌های محله موردنظرتان اختصاص دهید.

۵- جستجوی هیبریدی

حالا به‌اندازه کافی اطلاعات لازم برای ارزیابی و انتخاب خانه را داریم و می‌توانیم جستجوی اصلی را شروع کنیم.

منابع جستجو:

 • سایت‌های آنلاین مانند دیوار، شیپور، آلونک، آی‌هوم (من فقط دیوار را بررسی می‌کنم.)
 • بخش آگهی‌های روزنامه همشهری
 • بنگاه‌های محلی

۶- فاکتور شانس

در هر کاری همیشه عواملی خارج از حیطه اختیار ما وجود دارند. پیدا کردن خانه مناسب هم استثنا از این قاعده نیست. اما تجربه‌ام ثابت کرده خوش‌اخلاق بودن، همیشه تأثیر زیادی روی افزایش شانس دارد. امیدوارم در این فرآیند بسیار شانس همراه شما باشد.

۷- کمال‌گرا نباشید

قرار نیست ما بهترین خانه را انتخاب کنیم. گزینه‌ای که انتخاب می‌کنیم تنها باید به اندازه کافی خوب باشد. اگر خانه‌ای را پیدا کردید که رضایت نسبی شما را جلب کرده، همان را انتخاب کنید. بعد از اجاره خانه هم دوباره به سایت‌ها و رونامه و بنگاه‌ها مراجعه نکنید که مطمئن شوید گزینه بهتری نسبت به انتخاب فعلی‌تان وجود ندارد. بعد از انتخاب، دیگر موضوع را رها کنید، و با آرامش به مسائل مهم زندگی بپردازید.

امیدوارم خانه جدید برایتان پر از امید و حال خوش باشد. 

6+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

3 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام
  از اونجایی که من هم تازه خونه گرفتم فکر می‌کنم بتونم اولین تجربه‌ام رو اینجا بنویسم.
  تو همۀ نکات رو کامل گفتی. برای من هم خیلی مهم بود که ساکنین ساختمان خانواده باشند و محیط امن و آروم باشه.
  اما من تجربۀ خوبی از استفاده از سایت دیوار و کلاً جستجوی اینترنتی نداشتم.
  چند تا خونه‌ای که دیدم و متوجه شدم چیزی که توی سایته با چیزی که واقعاً هست خیلی فرق داره تصمیم گرفتم فقط برای تعیین محدوده و قیمت سرچ کنم و بعد که خونه رو دیدم تمام بنگاه‌های محله رو حضوری برم ببینم و اونجا متوجه شدم که خونه‌های بهتر رو اینطوری میشه پیدا کرد.
  برای من تجربۀ دلنشینی بود چون اولین باره که چنین کاری کردم.

پاسخ دهید