چگونه حسادتمان را کنترل کنیم؟

مدرسه زندگی (The School of Life) نام موسسه‌ای است که هدف خود را ارتقا سطح هوش عاطفی افراد قرار داده‌است. محصولات مختلفی هم دارد. از کتاب و ویدئو گرفته تا دوره‌های آموزشی حضوری و غیرحضوری و حتی جلسات مشاوره.

یکی از محصولات مدرسه زندگی، کتابی آنلاین و پویا است به نام کتاب زندگی (The Book of Life). کتاب زندگی به زبان انگلیسی و توسط مجموعه‌ای از متخصصان در حوزه‌های مختلف هوش عاطفی نوشته شده است.

آنچه در این پست میخوانید، ترجمه‌ای از راهکار پیشنهادی کتاب زندگی برای کنترل حسادت است.

گام اول : پذیرش حقیقت

اعتراف به حسادت واقعا دشوار است. ولی لازم است که ما با خودمان روراست باشیم. بنابراین لطفا این جمله با هر تعداد جواب ممکن تکمیل کنید.
من به ……………………… حسادت می‌ورزم.

در جای خالی باید شخص یا گروهی از افراد را که نسبت به آنها حسادت دارید ذکر کنید.

گام دوم : شفافیت

  • برای هرکدام از اشخاص یا گروه های بالا، در یک جمله و یا یک پاراگراف بنویسید که دقیقا به چه چیزی از آنها حسادت می‌ورزید؟
  • ممکن است در مرحله قبل با نوشتن موقعیتهای حسادت برانگیز با خودتان فکر کرده باشید که چقدر بودن به جای آن شخص لذت‌بخش است. حالا به این فکر کنید که چه چیزی در زندگی آن اشخاص هست که اصلا دوست ندارید و نمیخواهید به جای آنها باشید. چه عواملی هستند که بودن به جای آن شخص را برای شما غیرممکن میکند.
  • حالا دوباره به آن لیست یک نگاه بیاندازید. چه چیزی در هر کدام از آن اشخاص هست که حقیقتا برایتان قابل ستایش است و می‌توانید آن نکته را از آنها بیاموزید.

گام سوم : تصویر کردن خودتان در آینده

از خودتان بپرسید چه اقداماتی لازم است انجام دهید تا در زندگی فعلی‌تان، آن ویژگی‌هایی را که شناسایی کرده‌اید به وجود آورید.
با افرادی که در لیست قبل آوردید، جمله زیر را تکمیل کنید.
از شخص x که به او حسادت می‌ورزم، میتوانم این ویژگی عملی را بیاموزم که ………………….
از نقد نامنصفانه اشخاصی که به آنها حسادت می‌کنید بپرهیزید و ویژگی‌های خوبشان را ببینید. شاگرد خوبی در کلاس درس حسادتان باشید. 🙂

گام چهارم : تغییرزاویه دید

ممکن است عمیقا احساس کنید افرادی که به آنها حسادت می‌کنید، مثل شما هستند و هیچ برتری ذاتی ندارند. اما با خودتان فکر کنید از چه جنبه‌هایی شما با آنها یکسان نیستید و آنها چه ویژگی‌هایی خاصی دارند که از آن بی‌بهره‌اید؟
جمله زیر را تکمیل کنید :
من احساس میکنم مانند شخص x هستم، زیرا …………. (همسن هستیم، تحصیلات یکسانی داریم و … )
اما درواقع من و او یکسان نیستیم، زیرا ………………

گام پنجم : تمرین‌های تکمیلی 

  • همه زندگی‌ها ناکامل هستند، فکر می‌کنید افرادی که به آنها حسادت می‌ورزید، خودشان نسبت به چه کسی حسود هستند؟
  • فکر می‌کنید احتمال آنکه کسی دستاوردی مشابه دستاورد شخصی که به او حسادت می‌کنید داشته باشد چقدر است؟
  • به این فکر کنید که حسادتتان را به ستودن و تحسین آن شخص تبدیل کنید.
  • چه دلایل منطقی‌ای وجود دارد که شما دستاوردی مشابه موفقیت آن اشخاص نداشتید؟
  • خودتان را به جای شخص دیگری بگذارید که دارد شما را توصیف میکند و می‌گوید چقدر شما خوب و تحسین برانگیز هستید. آن شخص چه چیزهایی درباره شما خواهد گفت؟
  • تا آنجا که میتوانید مواردی را نام ببرید که به شدت خواهان چیزی بودید، اما وقتی به آن دست یافتید، متوجه شدید که آنقدرها هم زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار نمیدهد و رضایتتان از زندگی را زیاد نمیکند.

همه موارد بالا را در یک فایل pdf  آماده کرده‌ام، تا این نسخه را هر زمان که به آن احتیاج داشتید، برای خودتان بپیچید. (لینک دانلود)

لینک مقاله اصلی در سایت کتاب زندگی 

1+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

1 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

پاسخ دهید