چگونه با ساکنین کرات دیگر حرف بزنیم؟

تعامل در عین تفاوت | شهرزاد پاک گوهر

شاید برای شما هم پیش آمده با کسانی آشنا شوید که آن‌قدر فضای فکری‌شان برایتان ناملموس و غریبه است که برایتان هیچ فرقی با ساکنان کرات دیگر ندارند. این موضوع که بعضی افراد برای ما غیرقابل درک هستند و احتمالاً ما هم برای آن‌ها قابل‌فهم نیستیم، بسیار طبیعی است، اما طبیعی بودن موضوع به‌هیچ‌وجه از لزوم مهارت ارتباط با افرادی با مدل ذهنی کاملاً متفاوت از خودمان کم نمی‌کند.

اولین موضوع برای موفقیت در چنین ارتباطی این است که بپذیریم انسان‌ها می‌توانند متفاوت از یکدیگر بوده و با وجود این تفاوت همچنان همگی خوب و معقول و دوست‌داشتنی باشند. شاید این موضوع خیلی بدیهی به نظر برسد، ولی خود من و اغلب اطرافیانم، در برخی ارتباطاتمان همین نکته بدیهی را فراموش می‌کنیم و انتظار داریم همه با مدل ذهنی ما تطابق داشته باشند و اگر کسی متفاوت از ما بود، خیلی راحت برچسب‌گذاری می‌کنیم.

این روزها در حال تمرین این موضوع هستم که بیش از گذشته دیگران را با وجود تمام تفاوت‌هایی که با من دارند، در همان سیستم فکری و ارزشی خودشان دوست داشته باشم و بپذیرم و ممکن‌الخطا بودن خودم را در تشخیص خوب از بد و سره از ناسره فراموش نکنم.

همین یک یادآوری کوچک باعث شده افرادی را در جمع دوستانم داشته باشم، که تفاوت‌هایمان نه‌تنها ایجادکننده تعارض نیست، بلکه با تکمیل یکدیگر در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌مان هم‌افزایی کم‌نظیری به وجود آمده است.

6+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

پاسخ دهید