هویت دیجیتال در عصر حضور غیرمتمرکز

هویت دیجیتال در عصر حضور غیرمتمرکز | شهرزاد پاک گوهر

خیلی از دوستانم به من ایراد می‌گیرند چرا این‌همه درباره خودت در اینترنت اطلاعات می‌گذاری به‌طوری‌که شخصی اگر بخواهد تو را بشناسد با گوگل کردن اسمت خیلی مسائل را درباره تو متوجه می‌شود. سیستم‌های هوشمند تحلیل محتوای گوگل، سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی را هم که در نظر بگیریم، احتمالاً هیچ‌چیز درباره من نیست که قابل پیدا کردن نباشد.

برخلاف دوستانم باور دارم معنا و ارزش حریم خصوصی و هویت در دنیای امروز نسبت به ده سال گذشته بسیار تغییر کرده است. امروز دایره ارتباطات ما به افرادی که شخصاً آن‌ها را می‌شناسیم محدود نمی‌شود. بسیاری از ارتباطات ارزشمند ما در فضایی شکل می‌گیرد که هیچ تعامل حضوری به همراه ندارد. پس اگر می‌خواهیم روابط غیرحضوری باکیفیتی را تجربه کنیم، باید اجازه دهیم دیگران به‌صورت مجازی آن‌طور که بایدوشاید ما را بشناسند.

آغاز و حتی ادامه بسیاری از روابط ارزشمند شخصی و کاری من، از شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و سایت‌های آموزشی مانند Edx و متمم آغاز شد. اگر شهرزاد، یک نسخه واقعی و شفاف از خودش را ارائه ندهد، دیگران با چه انگیزه و ذهنیتی می‌توانند من را برای آغاز یک ارتباط مؤثر انتخاب کنند. بر خلاف گذشته که یک شخص تنها در یک مکان و زمان حضور داشت، امروزه ما در مکان و زمان خودمان را تکثیر کرده‌ایم. انسان‌ها به تدریج خودشان را از یک ماهیت متمرکز، به مفهومی توزیع‌شده تبدیل کردند.

من حضور و شفافیت در دنیای مجازی را یکی از لازمه‌های موفقیت در دنیای دیجیتال میدانم. البته با تعریف و معیاری که من برای موفقیت شخصی‌ام دارم. ممکن است شخصی معیار و چارچوب متفاوتی از رضایت و موفقیت داشته باشد که به انتخاب کاملاً متفاوتی منجر شود. اما اطمینان دارم برای کسی که به دنبال دستاوردهای حرفه‌ای شاخص در عصر دیجیتال است، ایجاد یک هویت دیجیتال همسان با هویت حقیقی‌اش، نه یک بی‌احتیاطی احمقانه بلکه یک ضرورت خردمندانه است.

5+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

پاسخ دهید