هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند

هربار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند دانیل کلاین

حتی اگر اهل مطالعه کتاب‌های فلسفه نباشید، بعید می‌دانم در کتاب‌فروشی چشمتان به کتابی با عنوان «هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند» بخورد، اما آن را برندارید و ورقی نزنید.

این کتاب نوشته دانیل مارتین کلاین، نویسنده و طنزپرداز هشتادساله آمریکایی است که به قلم حسین یعقوبی به فارسی ترجمه شده و نشر چشمه هم آن را منتشر کرده است.

دانیل کلاین در پی پرسش چرا و چگونه زیستن، در هاروارد فلسفه می‌خواند تا مطالعات فلسفی‌اش بلیتی باشد برای تعیین مسیر و مقصد زندگی. در همان دوران در دفترچه‌ای مجموعه‌ای از جملات قصار فلاسفه بزرگ را یادداشت می‌کند و خودش نیز شرح و تفسیری چندخطی برای آن‌ها می‌نویسد. این کار را تا ۲۵ سالگی ادامه می‌دهد تا اینکه سرگردان میان توصیه‌های فلاسفه و مکتب‌های مختلف به نقل‌قولی از راینولد نیبور می‌رسد : «هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند.»

این جمله خاتمه آن دفترچه می‌شود. دوران جوانی می‌گذرد تا اینکه دانیل کلاین ۷۵ ساله، آن دفترچه را مجدداً پیدا می‌کند.

دانیل کلاین در ۷۵ سالگی و درحالی‌که احتمالاً، با توجه به متوسط عمر انسان‌ها سال‌های زیادی از عمرش باقی نمانده، متوجه می‌شود پرسش چگونه زیستن همچنان دغدغه ذهنی اوست و می‌خواهد سال‌های اندک باقیمانده را هم به بهترین شیوه سپری کند. از طرف دیگر بعد از گذشت ۵۰ سال می‌خواهد نگاهی به گذشته داشته باشد و ببیند با معیارهای فلاسفه‌ای که تحسینشان می‌کرده، چقدر توانسته خوب زندگی کند. این شد که عنوان دوم این کتاب را «زیست با استفاده از خرد فلاسفه بزرگ» گذاشت.

این کتاب مجموعه‌ای جذاب از جهان‌بینی فیلسوفان سرشناسی است که با تفسیر شخصی دانیل کلاین بر اساس مطالعات فلسفی و ۵۰ سال زندگی، همراه شده است.

من زمانی با این کتاب آشنا شدم که در آستانه ۲۵ سالگی بودم. برایم جالب بود که افکار خودم را در ۲۵ سالگی با افکار مرد ۷۵ سال‌های که نظر به ۲۵ سالگی‌اش دارد مقایسه کنم. این بود که بعد از مطالعه هر جمله قصار، بی‌آنکه نظر دانیل کلاین را درباره آن بخوانم، رویکرد و برداشت شخصی خودم را در ۱۰۰ تا ۴۰۰ کلمه می‌نوشتم. بعدازآنکه مغزم را تخلیه اطلاعاتی می‌کردم، نظر دانیل کلاین را درباره آن جمله می‌خواندم. مطالعه کتابی فلسفی به این سبک برای من بسیار لذت‌بخش بود و باعث شد برای اولین بار به فلسفه علاقه‌مند شوم و پس‌ازآن در این حوزه بیشتر مطالعه کنم.

این کتاب برای من یک آغاز شیرین بود در دنیای فلسفه، فارغ از فلسفیدن‌های پوچ و بیهوده. فلسفه برای زندگی، برای مسئولانه زیستن.

11+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

2 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

  1. چند وقتی هست که این کتاب رو خریدم و تو صف مطالعه هست.
    روشی که گفتین برای مطالعه این کتاب برام جالب بود. این کار میتونه تمرین خوبی برای نوشتن باشه. من هم سعی میکنم این روش رو استفاده کنم.
    ممنون از به اشتراک گذاری تجربه تون.

پاسخ دهید