شهرزاد واقعی (۲) : اتیکت پوشش در حرفه‌ای‌گری

شهرزاد پاک گوهر اتیکت پوشش در حرفه‌ای‌گری

مستقل از اینکه حرفه‌ای‌گری چیست و چه معیارهایی دارد، یکی از قوانین نانوشته حرفه‌ای‌گری در ایران نوع پوشش است. اگر مرد باشید باید کت‌شلوار رسمی، کمربند و کیف و کفش چرم ست و جوراب تیره داشته باشید. اگر خانم هستید، مانتو شلوار کُتی اداری رسمی و تیره، مقنعه و کیف و کفش چرم از الزامات است.

در دوران ۲۰ تا ۲۳ سالگی، خیلی دوست داشتم دیگران هرچه زودتر من را به‌عنوان یک فرد حرفه‌ای بشناسند. آن زمان هیچ معیار درستی از حرفه‌ای‌گری نداشتم، حتی نمی‌دانستم حرفه‌ای بودن دقیقاً به چه معناست و اصلاً چرا می‌خواهم حرفه‌ای به نظر برسم. فقط می‌دانستم می‌خواهم کارهای بزرگی انجام دهم و برای کارهای بزرگ نیاز است دیگران فکر کنند تو جدی و کار بلد هستی (الآن چنین باوری ندارم). این شد که ظاهر غیررسمی خودم را به یک ظاهر بسیار رسمی تغییر دادم.

زمان که گذشت، به‌تدریج از این شهرزاد غیرواقعی خسته شدم. ضمن اینکه آن ظاهر رسمی، من را به یک آدم حرفه‌ای که کارهای بزرگ انجام می‌دهند تبدیل نکرده بود.

حتماً شما هم از این مطالب شنیده‌اید که مارک زاکربرگ و استیو جابز و سایرین، خیلی ساده و غیررسمی لباس می‌پوشند، و بعد هم نقدهایی می‌شنوید که این غیررسمی بودن ظاهر برای صنعت گیک‌پرور IT و کشورهای آن‌هاست و نه ما. اگر ما بخواهیم در هر صنعتی کار حرفه‌ای بکنیم باید اتیکت پوشش ویژه‌ای داشته باشیم.

من بااینکه یکسری اتیکت‌ها برای پوشش وجود داشته باشد مخالف نیستم، اما با استانداردهایی که این اتیکت‌ها را تعریف می‌کند مشکل‌دارم. این شد که از ۲۴ سالگی تصمیم گرفتم استانداردهایم را برای اتیکت پوشش حرفه‌ای تغییر دهم و خودم را پشت نقابی از جنس پوشش پنهان نکنم. همین‌که ظاهرم، متناسب با ارزش‌های شخصی‌ام باشد، برایم کافی است، دیگر برایم کمتر اهمیت دارد دیگران از روی ظاهرم قضاوتی درباره سطح حرفه‌ای بودنم بکنند. گرچه همچنان وقتی می‌خواهم در نمایشگاه‌ها یا جلسات رسمی شرکت کنم، برای رعایت اتیکت کاری مختص آن فضا، نقاب رسمی بودن می‌زنم، اما فکر می‌کنم به‌تدریج بتوانم آن نقاب را هم حذف کنم همان‌طور که خیلی از افراد دیگر این کار را انجام داده‌اند.

شهرزاد واقعی، رنگ‌های روشن، کفش ورزشی و دوچرخه دوست دارد، نه مانتو رسمی، مقنعه، کفش چرم و رانندگی. شهرزاد واقعی هنوز هم گاهی برای حرفه‌ای نشان دادن خودش ظاهر رسمی به خود می‌گیرد، اما بسیار کمتر از گذشته. شهرزاد واقعی همچنان در دام قضاوت بر اساس ظاهر می‌افتد اما سعی می‌کند همیشه به خودش تلنگر بزند حرفه‌ای بودن افراد را از روی کار و نتیجه کارشان ببیند نه لباسشان.

15+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

1 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

  1. منم مدتی درگیر این مشکلات بودم، البته نه با خودم بلکه با خانواده!
    مدام گیرهای الکی می‌دادند که لباس رسمی بپوش و چه و چه و چه، نمی‌دونم به تریپ شخصی بر میخورد یا چی؟!
    به هر حال کوتاه نیومده و الان حتی برای انجام کار اداری هم با پوششی که راحتم میرم.
    بی جوراب، بی کفش آنچنانی و… 😀
    مهم‌ترین مسئله همینه که پوششی که خودمون دوست داریم و اذیت نشیم را انتخاب کنیم، حالا بقیه هر فکری در ذهن کثیفشون می‌کنند، بگذار بکنند… اما متاسفانه تو ایران همچین چیزی وجود نداره که هیچ بقیه هم اظهار نظر کننده میشن 😐

پاسخ دهید