شهرزاد عزیزم از تو سپاسگزارم که …

بازیابی سپاسگزاری

به تازگی خواندن کتاب «گزینه ب» شریل سندبرگ و آدام گرنت را که خانم لیلا ثریاصفت آن را ترجمه و نشر نوین چاپ کرده است به اتمام رساندم. این کتاب، داستان بازیابی (Resilience) شریل سندبرگ پس از فوت همسرش است که در این ماجرا آدام گرنت به عنوان روانشناس برای ایجاد قدرت مواجهه با سختی در شریل سندبرگ، در کنار او می‌ماند.

یکی از توصیه‌های آدام گرنت به شریل سندبرگ آن است که در پایان هر روز قبل از خواب، سه مورد از کارهایی که در طول آن روز با موفقیت انجام داده است یادداشت کند و از خودش سپاسگزار باشد.

در کتابهای دیگر توصیه‌هایی برای یادداشت کردن نعمتهایی که درباره آنها شکرگزار هستیم و یا نوشتن جملات انگیزشی دیده بودم. آنچه این توصیه را برای من جذاب کرد و من را بر آن داشت که به طور پیوسته آن را انجام دهم، ایجاد حس کنترل بر زندگی و تقویت مرکز کنترل درونی (+) است. زمانی که در زندگی دچار بحران میشویم، و حتی در روزهای عادی که تنها بی‌حوصله هستیم، یادآوری توانمندی‌ها و دستاوردهای روزانه‌مان انرژی مضاعفی برای مبارزه و یا آغازی دوباره به ما می‌دهد.

گمان میکنم یکی از تمرینهای صلح درونی آن است که با خودمان مانند عزیزترین افراد زندگیمان گفتگو کنیم. من همیشه خودم را “شهرزاد عزیزم” خطاب میکنم. هرچقدر هم که این جملات از سر خودشیفتگی به نظر آیند، برای من حقیقی و تسلی‌بخش هستند.

دوست دارم جملات سپاسگزاری امروزم را با شما به اشتراک بگذارم.

 • شهرزاد عزیزم، از تو سپاسگزارم که تمرین‌های نویسندگی‌ات را کامل انجام دادی.
 • شهرزاد عزیزم، از تو سپاسگزارم که امروز با دوستت به خوبی همدلی کردی.
 • شهرزاد عزیزم از تو سپاسگزارم که امروز با ضبط بازخوانی وبلاگ webmindset یک گام دیگر در جهت ارتقا مهارت زبان انگلیسی برداشتی.

شاید یک جنبه دیگر از این سپاسگزاری‌های روزانه آن باشد که در طول روز به گونه‌ای عمل کنیم که عملکرد خود را در انتها، قابل ستایش بدانیم.

12+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

5 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام. شهرزاد جان.
  من هم از تو سپاسگزارم، چون خوندت این نوشته باعث شد که حال خیلی خوبی به من دست بده 🙂
  خواننده‌ی دائمی نوشته‌های خوبت هستم. هم زیبا می‌نویسی که آدم لذت می‌بره و هم عمیق که آدم رو به فکر می‌بره.
  امیدوارم همیشه سلامت و شاد باشی 🙂

 2. دیروز برای اولین بار به پادکستی که زحمت آن را کشیده ای و خلقش کرده ای گوش دادم. باید اعتراف کنم که ایده و عقیده بسیار جالبی بود، به اشتراک گذاشتن مطالبی درباره استراتژی محتوا که گاها وقت خواندنش را نداریم.

  خیلی خوشحالم که در گروه زبان متممی ها، کمک مربی این چنین شایسته و فرهیخته در کنار من قرار گرفته است.

  با مهر
  یاور

پاسخ دهید