یک روش کاربردی برای استفادۀ مثبت از اهمال‌کاری

اهمال کاری

از همان روز اولی که این وبلاگ را راه‌اندازی کردم، یکی از موضوعاتی که دوست داشتم دربارۀ آن بنویسم اهمال‌کاری بود.

من در گذشته به شدت اهمال‌کار بودم و این اهمال‌کاری‌ام ریشه‌های مختلفی داشت. گاهی ناشی از ترس بود، گاهی ناشی از کمال‌گرایی و زمان‌هایی هم یک تنبل محض بودم. می‌خواهم گاه به گاه تجربه‌هایی از غلبه بر اهمال‌کاری با شما به اشتراک بگذرام. البته هنوز خودم به اهمال‌کاری مبتلا هستم. حتی نوشتن دربارۀ اهمال‌کاری را نیز به تعویق می‌اندازم. 🙂

بسته به اینکه ریشۀ اهمال‌کاری شما چیست، روش‌های مختلفی برای غلبه بر آن وجود دارد که در آینده دربارۀ آن خواهم نوشت. در این پست می‌خواهم یک روش کاربردی برای استفاده از اهمال‌کاری برای غلبه بر خودش را معرفی کنم که خودم بسیار از آن استفاده می‌کنم. اسم این روش را گذاشته‌ام استراتژی اهمال‌کاری‌های مکمل.

اهمال‌کاری‌های ما ریشه‌های مختلفی دارند و حس و حال ما نیز در هنگام به تعویق انداختن کارهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال شستن کوله‌بار ظرفهای کثیف در آشپزخانه، شاید ناشی از تنبلی باشد و شاید هم از نداشتن وقت. از طرف دیگر حل نکردن تمرین یک درس از متمم احتمالا به خاطر کمال‌گرایی است.

فرض کنید شما یک درس از متمم را مطالعه کردید و باید اکنون به تمرین آن پاسخ دهید، اما احساس می‌کنید هنوز برای پاسخگویی به این تمرین آماده نیستید و میخواهید بیشتر فکر و تحقیق کنید. هر کار هم میکنید، دستتان به کیبورد نمی‌رود که چیزی بنویسید. شما برای این کار نیاز دارید که مدتی ذهنتان پردازش زیادی انجام ندهد و استراحت کند.

در اینجا شاید با خودتان بگویید بروم یک دوری در وب بزنم و یا تلگرامم را چک کنم. اما این یک دام کشنده است. نباید هرگز به این وسوسه‌ها گوش دهید. هرگز برای فرار از یک فعالیت ذهنی به فعالیت ذهنی دیگری متوسل نشوید. در عوض به کاری بپردازید که از توان فکری شما کمتر استفاده کند.

در این مثال ممکن چند روزی هم باشد که ظرفهایتان را نشسته‌اید و دیگر موجودی قاشق و بشقابتان ته کشیده. الان همان زمانی است که برای فرار از یک فعالیت ذهنی، می‌توانید به یک کار جسمی بپردازید و خودتان را مدتی با شستن ظرف‌ها مشغول کنید.

چه اتفاقی افتاد؟

شما یکی از کارهایی را که به تعویق می‌انداختید با فرار از کار دیگر انجام دادید. ضمن اینکه به احتمال زیاد پس از انجام کار دوم، ذهنتان برای انجام کار اول آمادگی بیشتری پیدا کرده است.

اگر واقعا یک اهمال‌کار باشید، مطمئنم لیست طویلی از کارهایی که به تعویق می‌اندازید در ذهنتان دارید. این کارها را به دو یا چند گروه مکمل تقسیم کنید. اینکه بر اساس چه معیاری این کار را انجام میدهید، به ترجیحات خودتان بستگی دارد. می‌تواند بر اساس ریشۀ اهمال‌کاری باشد، یا بر اساس سطح و نوع انرژی مورد نیاز و یا حتی مکان انجام آن کار. هر زمان که می‌خواستید یک کار از هر گروه را به تعویق بیاندازید، به جای آنکه کاری بیهوده انجام دهید، یکی از کارهای معوق گروه‌های دیگر را انتخاب کنید.

با این کار به تدریج لیست بلندبالای کارها، کوتاه‌تر شده و قدرت شما برای انجام کارها افزایش می‌یابد.

8+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

8 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام شهرزاد جان..
  خیلی خوب میشه اگر بیشتر درباره ی این موضوع بنویسی. منم خیلی اهمال کارم. با خوندن این متن تازه یادم افتاد که یکی از تمرین هام رو ننوشتم. اون لحظه چیزی به ذهنم نمی رسید و نمیتونستم پاسخ بدم به قول خودت رفتم وبگردی و دیگه بعدش یادم رفت انجامش بدم:))

 2. سلام شهرزاد جان
  چه راهکار جالبی بود، من بعضی وقتها این کار رو انجام میدادم، البته نمیدونستم که دارم از استراتژی اهمال‌کاری مکمل 😉 استفاده می‌کنم.
  من شدیدا اهمال‌کارم و ریشه‌ی اون اغلب مواقع کمال‌گرایی هست، بنابراین بینهایت منتظرم تا در این باره مطالب بیشتری بنویسی.
  (لحن نوشته‌هاتو خیلی دوست دارم❤)

 3. سلام شهرزاد جان به رسم محمد رضا من همه آدم هایی که به واسطه ایشون میشناسم رو به اسم صدا میزنم اگه قوائد شما متفاوته معذرت میخوام (شما رو البته با یک واسطه از طریق امین آرامش شناختم) وبلاگتون رو به علاقمندی هام اضافه میکنم و بیشتر میخونمش از این به بعد.

  منم همیشه به اهمال کاری دچار بودم این راهکارت رو دوست داشتم و سعی میکنم ازش استفاده کنم بیشتر درباره اهمال کاری برامون بنویس مرسی:-)

  موقتا شبت بخیر و بدور از اهمال کاری:-)

  1. سلام و درود بر دوست خوبم.
   من خودم شیفته حس صمیمیت و همدلی‌ای هستم که در خطاب کردن آدمها با اسم کوچیکشون پیدا میشه. پس از این بابت نگران نباشید.
   متاسفانه یا خوشبختانه، اهمال‌کاری مسئله افراد بسیاری است. (خوشبختانه رو از این لحاظ گفتم که گاهی ویژگی‌های به ظاهر منفی، میتونن دستاوردهای مثبتی داشته باشند.)
   حتما در این باره بیشتر خواهم نوشت.
   ممنونم از حضورتون در این خونه

   1. واااای املای اهمال کاری رو اشتباه نوشتم !!! البته اشتبا تایپی نبوده چون دوبار اشتباه نوشتمش. راه غلبه بر اهمال کاری احتمالا از اینجا شروع میشه که من املای درستش رو یاد بگیرم :-))))

پاسخ دهید