اهمالکاری ناشی از عدم مهارت در انجام کار

اهمالکاری ناشی از عدم مهارت در انجام کار | شهرزاد پاک گوهر

دو سال پیش که از کمال‌گرایی و اهمالکاری خودم مستأصل شده بودم، تصمیم گرفتم به‌صورت جدی پیگیر حل این مسئله شوم. احتمالاً بسیاری از شما گریچن روبین را با کتاب «پروژه شادی» می‌شناسید. من اولین بار با این نویسنده خوش‌فکر و پرتلاش در دوره‌ای آنلاین با موضوع رفع اهمالکاری آشنا شدم.

یکی از نکات مهمی که گریچن روبین به آن اشاره کرد، تأثیر زیاد مهارت نداشتن در انجام یک کار در به تعویق انداختن آن بود. مثلاً اگر مهارت نویسندگی و تسلط کلامی بالایی نداشته باشید، به‌احتمال‌زیاد کارهایی را که مرتبط با نوشتن هستند پشت گوش می‌اندازید، از راه‌اندازی وبلاگ گرفته، تا نوشتن پروپوزال، گزارش و پایان‌نامه.

درواقع در اینجا اهمالکاری یک نوع استراتژی فرار است. چیزی در درون ما نمی‌خواهد با کاستی‌هایمان روبه‌رو شویم. بنابراین تنها راهکار باقیمانده، توجه متمرکز به آن نقطه‌ضعف و تلاش در راستای بهبود آن است.

شیوه فهم این موضوع به این‌گونه است که مجموعه کارهایی را که معمولاً در انجام آن‌ها تنبلی می‌کنید روی کاغذ بنویسید. آیا بین گروهی از آن‌ها می‌توانید مهارتی را به‌عنوان نقطه اشتراک بیاید؟ اگر مهارتی فصل مشترک اهمالکاری‌های شماست، به دنبال توانمند شدن در آن مهارت باشید.

تقریباً همه ما دچار اهمالکاری می‌شویم و معمولاً بعد از از دست رفتن فرصت‌ها، به‌شدت خودمان را به دلیل این تنبلی شماتت می‌کنیم. اما شاید بهتر و مؤثرتر این باشد که با رویکردی آسیب شناسانه به مسئله نگاه کنیم، و به جای شماتت، خودمان را ارتقا دهیم.

شاید دوست داشته باشید این نوشته‌ را هم درباره اهمالکاری بخوانید:

«یک روش کاربردی برای استفادۀ مثبت از اهمال‌کاری»

3+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

پاسخ دهید