انتخاب‌های جوانی، دستاوردهای میانسالی

میانسالی جوانی شهرزاد پاک گوهر

با خودم فکر می‌کنم چه کارها و انتخاب‌هایی باعث می‌شود به روان و جسمم آسیب بزنم. چه مقدار می‌توانم این دو را قربانی رسیدن به اهدافم بکنم که در بلندمدت همین آسیب‌ها منجر به متوقف شدن من نشود.

اکثر انتخاب‌های مهم زندگی‌ام بیش از اینکه بر زمان حال یا حتی یکی دو سال آینده تأثیری داشته باشند، اثر خود را در بلندمدت نشان می‌دهند. آن زمان که در آغاز دهه پنجم زندگی، میانسالی چشم در چشم به من نگاه می‌کند. آیا آن زمان، از انتخاب‌های دوران جوانی‌ام راضی هستم؟

شاید به نظر برسد هنوز فاصله زیادی تا میانسالی دارم، اما دوست دارم درباره‌اش بیشتر بدانم. دوست دارم میانسالی را قبل از رو‌به‌رو شدن با آن بشناسم. نمی‌خواهم انتخاب‌هایم به شهرزاد ۴۰ ساله آسیبی وارد کند. شاید پرهیز از همه اتفاقات ناگوار و احساسات ناخوشایند ممکن نباشد، اما دوست دارم آن زمان با خودم بگویم شهرزاد جوان تمام تلاشش را برای حال خوش و رضایتمندی شهرزاد میانسال انجام داد.

من نمی‌دانم آیا همین روحیه، خواسته‌ها و اهداف جوانی در میانسالی هم پابرجاست یا نه. وقتی میزان تغییر خودم را از دوران نوجوانی و اوایل جوانی تا به اکنون می‌بینم، بعید میدانم در سال‌های باقیمانده تا میانسالی آن‌قدر تغییر نکنم که شهرزادی با یک جهان‌بینی متفاوت نباشم.

شاید خیلی موضوع را سخت گرفته‌ام و اصلاً بهتر است بگذارم میانسالی خودش از راه برسد و همان زمان با او آشنا شوم و درباره‌اش تصمیم بگیرم. اما با انتخاب‌هایی که هم‌اکنون دارم و میدانم به‌شدت بر آینده‌ام تأثیر می‌گذارند چه کنم؟

انتخاب‌هایی که می‌گویم، چیزی فراتر از بیمه عمر و بازنشستگی است. دوست دارم زندگی همیشه همین‌قدر برایم معنا داشته باشد. آیا آن چیزی که هم اکنون به زندگی‌ام معنا می‌دهد، در چهل سالگی هم من را راضی و خوشحال می‌کند؟ از این می‌ترسم در چهل سالگی شوق پرواز داشته باشم، اما خودم در جوانی بال‌هایم را چیده باشم.

10+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

2 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام.
  من هم چنین دیدگاهی را در ۲۳ سالگی‌ام داشتم. تا اینکه پُرسان‌پُرسان متوجه شدم باید شوپنهاور بخوانم.
  دید خوبی در باره میانسالی به انسان دست می‌دهد و اکثر سوالات من را پاسخگو بوده است.
  اما یادت باشد که درباره مردان است. نمیدانم چه کسی درباره میانسالی یک زن کتابهایی از این دست نوشته است.
  اما یک کتاب به نام « فراوانی مطلق : روز شمار زنانی که به دنبال آرامش‌اند» نویسنده : سارابان براناک،
  مترجم : فاطمه معتعمدی، را در کتابفروشی دیده‌ام که به تازگی چاپ و منتشر شده است و کتابی خوبی است.
  این کتاب که به صورت روزشمار تدوین شده است، شامل نکات و دستورالعمل‎‌هایی است که به نظر نویسنده می‎‌تواند زندگی یک‌نواخت و روزمرۀ افراد را دستخوش دگرگونی کند. نویسنده، این کتاب را به صورت خاص برای خانم‌‎هایی نوشته است که در پی آرامش هستند.
  ارادتمند
  سعید فعله‌گری

پاسخ دهید