ارزش‌آفرینی در محتوا و تعهد به زمان مخاطب

آیا جز این است که ارزشمندترین دارایی هر شخص زمان اوست؟

امروز در کارگاهی شرکت کردم که موضوع جذابی داشت و با توجه به نیاز حرفه‌ای این روزهایم به نظرم آمد باید نسبت به محتوای آن آگاه شوم. اما متاسفانه این کارگاه رایگان بود. اولش شک کردم که در این کارگاه شرکت کنم، زیرا به جز مواردی معدود، به دو دلیل از خدمات آموزشی رایگان تجربه خوشایندی ندارم:
۱- ممکن است در این دام ذهنی بیافتم که چون بابت محتوا پولی نپرداخته‌ام، ارزش ذهنی کمتری برایش قائل شوم و آن طور که باید از آن بهره نبرم.
۲- ارائه دهندگان محتوا، گمان میکنند چون پولی دریافت نکرده‌اند، محق هستند که محتوا را با کیفیتی نازل و با روشی غیرموثر عرضه کنند.

حال آنکه هم من و هم آن ارائه‌دهنده عزیز فراموش کرده است که این چند دقیقه و یا چند ساعتی که مخاطب برای محتوای ما خرج میکند، ارزشمندترین دارایی اوست. فراتر از این، مخاطب برای ما زمانی را اختصاص داده است که میتوانست به فعالیتی دیگر بپردازد، بنابراین ما هزینه‌ای پنهان در قالب فرصت‌های از دست رفته به او تحمیل کرده‌ایم.

در کارگاه امروز که از همان ابتدا بر من مسلم شد ارائه‌دهنده، آن طور که ادعا میکرد، نه تخصصی دارد و به قول معروف خوره این موضوع باشد، و نه حتی تلاش میکرد همان میزان اطلاعات را با احترام به زمان مخاطب، موثر ارائه دهد. این کارگاه برای من تلنگری مجدد بود. تلنگری برای توجه به تعهدی پنهان. تعهد به زمان مخاطب.

این وبلاگ خانه‌ای مجازی برای من است، اما دیوار و حصاری ندارد. گرچه من شما را به طور رسمی به این مکان دعوت نکرده‌ام، اما باور دارم زمانی که محتوایم را برای موتورهای جستجو بهینه میکنم، و یا زمانی که در وبلاگ شما نظرم را با گذاشتن لینک این وبلاگ درج میکنم، بدین معناست که شما را به این خانه دعوت کرده‌ام حتی اگر به صورت رسمی کارت دعوت لطفا تشریف بیاوریدی‌ وجود ندارد. اگر شما را به این خانه فراخواندم، پس به آنچه که بر شما در اینجا میگذرد مسئولم.

من در قالب این پست این تعهد را میدهم که در زمان نوشتن تک تک کلماتی که در اینجا می‌خوانید، ارزشمندی زمان مخاطب را در نظر دارم. البته ممکن‌الخطا بودن خود را منکر نمیشوم. حتی اگر خطایی هم رخ ندهد، امکان دارد من موضوعی را ارزشمند بدانم، در حالی که برای شخصی دیگر ارزشی ایجاد نکند. تنها میتوانم تلاش کنم که این مطالب حداقل برای یک نفر غیر از خودم نیز مفید باشد. نمیدانم تا به اکنون چقدر در این تعهد موفق بوده‌ام، اما از این پس همچنان که برای خودم مینویسم (+)، اصل اول را بر ارزش‌آفرینی خواهم گذاشت و حواسم هست در دام دنباله‌روی از سلیقه مخاطب و دوری از اصالت شخصی‌ام نیافتم.

6+

Written by

"آفرینش" کلمه ای است که قلبم را به تپش می اندازد. بلندپرواز هستم و در تلاش برای زیستی حضورمندانه همراه با رضایت و شادی.

4 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

    1. سلام و درود بر زینب عزیزم.
      بعد از کوچ کردنت به وبلاگ جدیدت ذکرخیرت را با امین آرامش داشتیم.
      ممنون که از این کوچه گذشتی دوست خوبم. این در همیشه باز است و ساکن این منزل مشتاق شنیدن سلام گرمت.

پاسخ دهید